• بلوک سیمانی

  • واش بتن

  • انواع جدول

  • موزائیک پرسیاستفاده از دیواره های سنگی

دیوارهای سنگی که استفاده از آن ها در بسیاری از مناطق به چشم می خورد باعث صدمه زدن به معادن می شود هم چنین این نوع سیستم باعث افزایش هزینه و زمان پروژه می شود که خود عامل مهمی برای پروژه ها محسوب می شود. در حین اجرای دیواره های سنگی با مشکلاتی از قبیل عدم اجرای سیستم زهکشی مناسب پشت دیوار و عدم اتصال مناسب لاشه های سنگ به یکدیگر مواجه هستیم. این نوع دیوارها با عنوان نمای سنگ مالون در سرتاسر کشور اجرا می شوند و مبتنی بر آیین نامه معتبری نیستند و صرفا مبانی تجربی در اجرای آنها دخیل بوده است.هم چنین با توجه به اینکه این دیوارها نیاز به وزن زیادی در جهت حفظ پایداری خود دارند به هنگام زلزله آسیب پذیری قابل توجهی دارند حتی با توجه به بررسی های انجام شده حداقل هایی جهت اتصال مناسب لاشه های سنگ با ملات و نحوه چیدمان در پروژه ها وجود ندارد و رعایت نشده . اکنون نیز زمان آن فرا رسیده تا بستر اجرایی شدن تکنولوژی های روز دنیا در کشور ما فراهم شود تا با نگرش فنی تری موضوعات مرتبط را در جامعه پیش ببریم.


تاریخ انتشار خبر: 1396/05/18بلوک یو چیست؟

بلوک یو با ابعاد 40*50*40 دارای 75 کیلوگرم وزن می باشد.از این بلوک برای چیدمان در سطح سبز شیبدار استفاده می شود و این کار باعث استحکام شیب های مورد نظر می شود هم چنین این کار امکان کاشت گیاهان را در مدت زمان کوتاهی فراهم می کند. اجرا و نصب این بلوک بسیار آسان بوده . بلوک یو گزینه مناسبی حتی برای ایجاد کانال آب در جهت انتقال آب های سطحی می باشد و با این کار می توان از هدر رفتن آب جلوگیری کرد. یکی از مهم ترین مزیت های بلوک یو امکان جا به جا کردن و یا تغییر چیدمان در هر زمان حتی پس از نصب کامل آن می باشد.با جا به جایی این بلوک ها می توان از آنها به عنوان مبلمان شهری در فضاهای سبز و پارک ها و حتی در محوطه های خیابان استفاده کرد. از بلوک های یو در حاشیه خاکریزه ها و یا حتی کنار باغچه ها به عنوان جدول و نگهدارنده خاک نیز استفاده می شود و هم چنین به عنوان دیواره در تمامی فضاهای سبز کاربرد دارد.


تاریخ انتشار خبر: 1396/05/18واش بتن چیست ؟

واش بتن یکی از محصولات بتنی است که سطح آن برجسته می باشد. از واش بتن برای کف در محوطه پارک ها و پیاده رو ها , محوطه باغ ها و ویلاها و حیاط نیز استفاده می شود. واش بتن از سنگ , سیمان و پودر سنگ تولید می شود که در ساخت آن با توجه به موقعیت جغرافیایی و منطقه آب و هوایی و نوع کاربرد آن از تیپ های مختلف سیمان استفاده می شود و همچنین برای سطح آن از سنگ دانه های معدنی و کوهی شکسته با دانه بندی های مختلف و دیگر افزودنی های ویژه بتن استفاده می شود. هر عدد واش بتن با ابعاد مختلف 40*40 و 30*60 و 50*50 تقریبا حدود 16 کیلوگرم وزن دارد که این وزن بالا و بافت فشرده آن میزان جذب آب را به میزان قابل توجهی پایین آورده که این امر از ترکیدگی و شکستن واش بتن در محیط های سردسیر و مناطقی که برف و باران شدیدی دارد جلوگیری می کند. واش بتن در مجموع در دو نوع پرسی و ویبره ای تولید می شود که نوع پرسی آن مقاومت بیشتری داشته و سنگ های آن ریز تر است ولی از نظر زیبایی نوع ویبره ای آن بهتر است. واش بتن محصولی با رنگ بندی سنگ های متنوع است و رنگ های رایج آن سفید و قرمز , سفید و آجیلی است که البته نوع رنگ سنگ دانه های آن بسته به انتخاب و سلیقه مشتری تغییر پیدا می کند. در این محصول می توان از انواع مختلف لایت استون در طرح ها و رنگ های مختلف به سفارش مشتری کار کرد که جلوه بیشتری به کار می بخشد. هم چنین می توان برای افزایش استحکام و مقاومت این محصول و هم چنین در جهت براق شدن سطح آن از رزین استفاده کرد. در هر متر مربع 6.25 عدد واش بتن 40*40 و 5.5 عدد واش بتن 30*60 و 4 عدد واش بتن 50*50 قرار میگیرد. هم چنین ضخامت این محصول 5 سانتی متر می باشد.


تاریخ انتشار خبر: 1396/05/18گلدان صخره ای یا گلدان بتنی

گلدان صخره ای یا به عبارتی گلدان های بتنی با 29.5 سانتی متر عمق و و طول و عرضی برابر با 50 و 40 سانتی متر دارای 37 کیلوگرم وزن می باشد. گلدان صخره ای برای فضاهای سبز شیبدار مناسب است که با به کار بردن این محصول شیب های مورد نظر استحکام بیشتری پیدا می کنند و در مدت زمان اندکی می توان کاشت گیاهان را شروع کرد. گلدان های صخره ای از نظر شکل ظاهری به گونه ای تولید شده است که به هنگام اجرا کامل به هم متصل می شوند و شکل ایجاد شده پایدار می باشد. از این محصول می توان هم در انواع فضاهای شیبدار و هم در سطوح صاف استفاده کرد. گلدان صخره ای بهترین گزیته برای ایجاد تراس بندی , مستحکم کردن انواع شیب ها , جلوگیری از ریزش ارتفاعات و ایجاد دیواره های بلند است. ویژگی مهمی که این محصول دارد قابلیت جا به جایی و یا تغییر چیدمان آن در هر زمان دلخواه حتی پس از نصب کامل آن می باشد. در تولید گلدان صخره ای از بتن با عیار بالا استفاده شده که در برابر انواع فشار و یا صدمات ناشی از یخ زدگی مقاومت دارد , هم چنین سطح شیاردار و متخلخل آن از یخ زدگی و نیز گرم شدن بیش از اندازه جلوگیری می کند به همین منظور از این محصول می توان در تمامی مناطق آب و هوایی استفاده کرد. تخلخل و شیار موجود روی سطح این محصول فضای مناسب تری را برای رشد گیاهان فراهم آورده است و ظاهری زیبا و سازگار با طبیعت را ایجاد کرده است. کاربرد دیگر گلدان های صخره ای استفاده از آن در حاشیه خیابان ها و بزرگراه ها و همچنین پارک ها به عنوان دیوار صوت شکن است. برای ایجاد انواع دیوارهای قائم با ارتفاع زیاد به منظور جداسازی حریم باغ ها و ویلاها و فضاهای سبز باید از دیواره ای تنها یعنی بدون خاکریز پشت و یا در جوار خاکریز استفاده کرد. ویژگی منحصر به فرد ایجاد اینگونه دیوارها دو طرف نما بودن آن است که از هر طرف یک نمای زیبا و یکنواخت را به نمایش می گذارد.


تاریخ انتشار خبر: 1396/05/18بلوک نمادار و ژئوبلوک

تولید بلوک نمادار و ژئوبلوک ها در جهت ایجاد تحول در سیستم های سنتی بوده است.این محصول در یک تیپ به عنوان دیوارهای حائل و در نوع دیگر به عنوان دیوارهای محوطه سازی استفاده می شود.قابلیت این بلوک ها فنی و سازه ای بودن , معماری و انعطاف پذیری , اجرایی , انواع کاربری , اقتصاد و زمان اجرای پروژه , بهره برداری و عملکردی و زیست محیطی بودن آن است. بلوک های نمادار دیوار حائل دارای مقاومت فشاری حداقل 21 مگاپاسکال می باشد.هم چنین درصد جذب آب این بلوک ها کمتر از 6 درصد می باشد که از آسیب پذیری دیوار در مناطق مرطوب جلوگیری می کند. بلوک های نمادار دیوار حائل به این دلیل که با روش ویبره پرس تولید می شوند تراکم قابل توجهی دارند. از لحاظ سازه ای می توان این نوع دیوار را برای هر ارتفاعی طراحی کرد به طوری که دیوار پایدار می ماند و طبیعتا هنگامی که سازه ای مثل خاک مسلح با حداکثر انعطاف پذیری را داریم بهترین عملکرد را در مقابل زلزله برای این دیوار خواهیم داشت. با استفاده از این نوع بلوک ها امکان اجرای هر نوع نمایی از قبیل مسیر مستقیم و منحنی و مدور را دارا می باشد. نکته قابل توجه قابلیت تولید رنگ های مختلف برمبنای نظر مشتری است. رنگ در جریان تولید قطعه بتنی به مخلوط اضافه شده و به دستگاه تولید قطعه هدایت می شود و در نتیجه کل قطعه رنگ یکنواختی داشته و به مرور زمان نگرانی از بابت افت کیفیت رنگ قطعه را نخواهیم داشت. قابلیت اجرای سیستم ژئوبلوک باعث کاهش در هزینه ها و سرعت بخشیدن به کار می شود. کار با این سیستم به صورت خشکه چین هست و ملاتی حین نصب نیاز نیست.این بلوک ها وزن استاندارد 35 کیلوگرم را دارند. با این نوع بلوک ها می توان تا ارتفاع 1.5 متر دیوار را بدون تسلیح دیوار حائل کار کرد باویژگی خود ایستا بودن , ولی برای دیوارهای بالای 1.5 متر ارتفاع همانند بقیه نماها از المان های تسلیح باید استفاده کرد.برای پایداری هر دیوار لازم است که حدود 10 درصد ارتفاع دیوار را پایین تر از تراز تمام شده دیوار پایین خاکبرداری کرد و بلوک های دفنی را اجرا کرد تا به کنترل لغزش دیوار کمک کند و باعث پایداری شود.


تاریخ انتشار خبر: 1396/05/18شکایت ۱۷۴ متقاضی مسکن مهر از وزارت راه و شهرسازی رد شد

درهفته ای که گذشت شکایت ۱۷۴ نفر از متقاضیان مسکن مهر از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر «اخذ هزینه انجام خدمات زیربنایی و روبنایی از متقاضیان» در هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری رد شد. به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، در شکایت متقاضیان مسکن مهر از مصوبه شماره 47060 مورخ 20 اردیبهشت 92 و شماره 100989 مورخ دوم مرداد 92 هیئت وزیران و دستورالعمل اجرایی آن مبنی بر «اخذ هزینه انجام خدمات زیربنایی و روبنایی از متقاضیان مسکن مهر» آمده است: مطابق مقررات، ساخت پل‌های هوایی، تونل‌های زیرزمینی و شبکه‌های انتقال برق، آب، گاز، تلفن، تصفیه خانه آب، مترو، ساخت اماکن عمومی مانند مدرسه در تمامی شهرها بر عهده دستگاه‌های دولتی ذیربط است و مالکان واحدهای مسکونی یا پیش خریداران صرفاً متعهد به پرداخت هزینه انشعابات مربوطه و عوارض، برابر مقررات قانونی هستند.در ادامه این شکایت آمده است: مشتکی‌عنهم (وزارت راه و شهرسازی، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، شرکت عمران شهر جدید پردیس و شرکت عمران پرند) هزینه‌های یاد شده را از آورده پیش خریداران مسکن مهر برداشت کرده‌اند در حالی که در ابتدای طرح مسکن مهر قرار بر این بود که مطابق بند دال ذیل تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 دولت تمام امکانات خود را برای تأمین مسکن مناسب برای اقشار کم درآمد بسیج کند؛ لذا نظر به اینکه متقاضیان مسکن مهر صرفاً به پرداخت هزینه‌های قانونی مربوط به انشعابات آب و برق و گاز و تلفن و امثال آن مکلف هستند و نه بیشتر، در نتیجه اخذ هزینه‌های انجام خدمات زیربنایی و روبنایی از متقاضیان بر خلاف توافقات قرارداد منعقده فی‌مابین آنان و مشتکی عنهم و مغایر با بند نهم اصل سوم و اصول نوزدهم، بیستم، بیست و دوم و سی و یکم قانون اساسی و مواد 5 و 17 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 1387 مجلس شورای اسلامی و ماده 8 و تبصره 2 ماده 21 آیین‌نامه اجرایی قانون اخیرالذکر و قانون ایجاد شهرهای جدید مصوب 1380 و مواد 10 و 11 آیین نامه اجرایی آن و نیز بند « د » ذیل تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 است.


تاریخ انتشار خبر: 1395/12/21رونق بازار مسکن و مصالح در سال 1400

اگر بازار مسکن در سال 1400 رونق بگیرد وضعیت بازار مصالح نیز یک سال پس از آن بهبود می‌یابد.  به گزارش موجود، هرچند مدت‌هاست از رکود به عنوان یکی از بزرگترین عوامل موثر در ورشکستگی صنایع تولیدی کشور نام برده شده اما نمی‌توان ازآن به سادگی گذشت زیرا این عامل زمینه‌ساز تعطیلی کارخانه‌ها، عدم ورود سرمایه‌گذاران به بخش مسکن، و به تبع آن کسادی بازار مصالح و مشاغل وابسته به بازار مسکن شده است. این در حالیست که به گزارش پیام‌ساختمان و طبق گفته کارشناسان، رونق بازار مصالح که در حال حاضر در رکود کامل به سر می‌برد تنها به رونق مسکن و شروع ساخت و ساز بستگی دارد. تعطیلی‌های بحران آفرین  محمد شریف‌زاده فعال بخش مصالح ساختمانی در این‌باره به خبرنگار پیام‌ساختمان گفت: رکود حاکم بر بازار تمام فروشنده‌ها را مجبور کرده قیمت‌ها را کاهش داده و با کسب سود کم فقط به فکر خالی کردن انبارها و بقا در بازار باشند.    او افزود: در شرایط اقتصاد فعلی نمی‌توان پیش‌بینی روشنی از بازار مصالح و مسکن داشت؛ حتی کارخانه‌های سیمان با             سرمایه‌گذاری‌های کلان نیز دچار مشکل شده‌اند و عدم فعالیت صنایع واسط بخش مصالح نیز از کار افتاده‌اند. برای مثال کارخانه گچ را در نظر بگیرید که به سختی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در کارخانه دیگری گچ‌ها باید به دیوارهای گچی تبدیل شوند بنابراین با کساد یک کارخانه زنجیره‌وار کارخانه‌های دیگر نیز دچار رخوت و بحران می‌شوند.  شریف‌زاده مثالی زد و گفت: شرایط تولیدکنندگان و فعالان مصالح ساختمانی مانند لرزش‌های آخرین فرد محتضر است که هیچ افق روشنی برای صنایع تولیدی خود نمی‌بینند.  او اظهار داشت: بر فرض مثال اگر بازار مسکن نیز رونق بگیرد از جایی که توان عملیاتی تولیدکننده از بین رفته چند سال انرژی برای  ریکاوری و بازسازی لازم است. جنگ پول و تعصب این فعال بخش مصالح ساختمانی افزود: کسی که عمر خود را در راه فروش مصالح ساختمانی گذاشته حتما نسبت به شغلش تعصب و غیرت‌ورزی دارد ولی سرمایه‌گذاری که فقط با پول سر و کار دارد ممکن است با اکراه وارد این بازار رکودزده شود بنابراین به رونق بازار مسکن و مصالح نمی‌توان چندان امیدوار بود. شریف زاده احیای بافت‌های فرسوده را راه نجات بخش مسکن و مصالح دانست و توصیه کرد:بافت‌های فرسوده در سراسر کشور بازار بزرگی را از آن خود کرده‌اند و مسکن‌های مهر بی‌کیفیت نیز به وسعت این بازار افزوده‌اند...


تاریخ انتشار خبر: 1395/04/29کمیته ای در راه نجات صنعت سیمان

رییس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور مطرح کرد، صنعت سیمان در دوره رکود یا مازاد عرضه و افت تقاضا مواجه شد و دولت در تلاش است با اعمال سیاست هایی در حوزه های وابسته این صنعت را از رکود خارج کند. به گزارش دریافت شده ، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایاین صنعت سیمان گفت: کمیته ای برای پیگیری سیاست های دولت برای خروج صنعت سیمان از رکود شکل گرفته است و به محض تشکیل اولین جلسه، رسانه ها را در جریان آخرین تصمیمات در این حوزه قرار خواهیم داد. تراز تولید سیمان در ایران بین المللی است و از 20 سال پیش،  بصورت منظم و منسجم بحث تحقیق و توسعه در این صنعت دنبال می شود. برای تحقیق و توسعه در صنعت سیمان یک سازمان شکل گرفته و این بحث را از طریق تشکل های این صنعت دنبال می کند. سید محمد اتابک، گفت: برای صادرات محصولات صنعت سیمان از تحقیق و توسعه استفاده کردیم و با توجه به یافته های این حوزه و با توجه به درخواست هایی که در این زمینه داشتیم استانداردسازی را دنبال کردیم. یکی از مشکلترین نوع سیمان تولیدی، سیمان تیپ جی است که در بسیاری از کارخانجات کشورمان تولید می شود و تحقیق و توسعه از منظر کیفیت و کمیت بر تولید سیمان آثار خوبی داشته و از شرایط خوبی در این حوزه برخورداریم. بطور عمده خدمات ایران در حوزه تحقیق و توسعه در صنعت سیمان را در اختیار کشورهایی عضو D8 حضور داشتند قرار دادیم. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه 58 پروژه در صنعت سیمان اجرا شده و 47 میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان در کشور اضافه شده است گفت: در تمام پروژه ها از آخرین تکنولوژی ها و الکتروفیلترها استفاده شده است. صنعت سیمان در تمام خطوط جدید تولید مجهز به تکنولوژی هایی است که آلودگی های زیست محیطی را در این صنعت به کمترین حد ممکن می رساند و خطوط قدیم هم در حال بازنگری است تا با ملاحظات مدیریت سبز استانداردسازی شود. بطور حتم در در حوزه غبار محیطی نیاز به توجه و بازنگری داریم اما با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی در این حوزه، صنعت سیمان به دنبال استانداردی سازی های سریع و دنبال کردن اخرین فن آوری ها برای کاهش اثرات مخرب توسعه یافتگی این صنعت بر محیط زیست است.


تاریخ انتشار خبر: 1395/04/29شهرداری نباید ضوابط را تغییر دهد

نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان مدیرکل دفتر سازمان‌هاي مهندسي و تشكل‌هاي حرفه‌اي درخصوص ادعای برخی مبنی بر دخالت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری بر امور نظام مهندسی گفت: آنچه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مهندسی برعهده دارد هدایت، حمایت و نظارت بر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در چارچوب وظایف خود است. مدیرکل دفتر سازمان‌هاي مهندسي و تشكل‌هاي حرفه‌اي درخصوص ادعای برخی مبنی بر دخالت وزارت راه و شهرسازی و شهرداری بر امور نظام مهندسی گفت: آنچه وزارت راه و شهرسازی در حوزه مهندسی برعهده دارد هدایت، حمایت و نظارت بر سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در چارچوب وظایف خود است. منوچهر شیبانی اصل در حاشیه برگزاری نوزدهمین اجلاس سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: ما معتقدیم شهرداری نباید در امور نظام مهندسی دخالت نموده و ضوابط آن را تغییر دهد. همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز نباید دخالتی در این عرصه داشته باشد تا کنون چنین اقدامی ننموده و تنها از جنبه نظارتی هدایت و حمایتی وظایف خود را انجام داده است. وی درخصوص اولویت‌های تغییر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: مشکلات موجود در قانون و آئین‌نامه‌ها باید در سطح خود رفع شود. برخی نکات در قانون و برخی نیز در چارچوب آئین‌نامه‌ها که از طریق حدود اختیارات هیئت وزیران و یا چارچوب شیوه‌نامه‌های ابلاغی قابل حل است، هرچند بازنگری در قانون نسبت به آئین‌نامه‌های اجرایی نیازمند فرایند طولانی‌تری است. مدیرکل دفتر سازمان‌هاي مهندسي و تشكل‌هاي حرفه‌اي با بیان این که تغییرات قانون نظام مهندسی مستلزم تهیه پیش‌نویس و اعلام نظر افراد مختلف و سپس بررسی در هیئت دولت و کمیسیون‌های فنی حقوقی ذیربط و طرح در صحن مجلس است، گفت: تجدید نظر در قانون نظام مهندسی هرچند جزو برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی است اما تحقق‌پذیری آن در فرصت کوتاه میسر نیست. شیبانی همچنین درخصوص رد یک فوریت اصلاحیه آئین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اصلاحیه مورد نظر طرحی بود که در دوره قبل مطرح و رأی لازم را کسب نکرد اما در دوره فعلی به دلیل اشراف کامل تعداد زیادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس به مباحث مهندسی، همچنین نگاه سیستمی مشترک ما به تغییر قانون امیدواریم به زودی تغییرات لازم در راستای منافع ملی توسعه کشور و جامعه مهندسی صورت بگیرد. جنجال پروانه اشتغال به کار رشته‌های غیرمرتبط شیبانی با اشاره به ایجاد رشته‌های مختلف در مؤسسات متعدد اعم از مجازی، غیرحضوری و ناپیوسته گفت: این شرایط عدم انسجام وسیعی در عرصه مهندسی ساختمان کشور به وجود آورده و منجر به افت شدید کیفیت کار شده است. وی با انتقاد از این‌که نظام آموزشی کشور در مسیری حرکت کرده که به کمیت بیش از کیفیت توجه داشته است، افزود: آموزش باید سازگار با نیاز جامعه باشد و مهارت دانش‌آموخته مهندسی در سطحی باشد که بتواند مسئولیت کار را برعهده بگیرد. شیبانی افزود: به عنوان نمونه نحوه برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در سطح متوسطی است و شرایط قبولی در این آزمون پاسخ دادن به 50 درصد از سؤالات است. بنابراین درصد قبولی متقاضیان بسیار پایین است. وی ادامه داد: این افراد درحالی متوسل به برگزاری تجمعات اعتراضی می‌شوند که صرفاً ارائه پروانه اشتغال به کار، به منزله اشتغال‌زایی نیست کما این‌که بسیاری از مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار هم امکان استفاده از ظرفیت کامل و فرصت کاری را نمی‌یابند.


تاریخ انتشار خبر: 1395/04/28تحریک تقاضا و دیپلماسی مصرف سیمان/ ۳ راهکار وزارت راه و شهرسازی برای استفاده از بتن در پروژه‌های‌ عمرانی/ حمایت‌ مالی از سازندگان با ايجاد لیزینگ سیمان

مظاهریان مطرح کرد؛ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای تحریک تقاضا و دیپلماسی مصرف سیمان در کشور، سه راهکار وزارت راه و شهرسازی (حمایت‌های‌مالی، اقدامات وزارت راه و شهرسازی و اقدامات علمی- ترویجی) را برای استفاده از بتن به جای فولاد در پروژه‌های عمرانی تشریح کرد. حامد مظاهریان درباره تصویب افزایش ۱۷ درصدی قیمت سیمان که به تازگی رخ داده و تاثیر احتمالی افزایش قیمت سیمان روی ساخت و ساز گفت: سیمان محصولی کم‌قیمت و حجیم است و با توجه به تولید فراوان سیمان در کشور و حمایت از تولیدات داخلی به نظر می‌رسد که بهتر است حرکتی برای استفاده بیشتر بتن به جای فولاد در ساختمان‌های کشور ایجاد شود. چون ظرفیت‌سازی خوبی در کشور صورت گرفته و سازه‌های بتنی منطبق با شرایط آب و هوایی ایران هم هست. به نظر نمی‌رسد که افزایش قیمت سیمان که به نظر ضروری هم می‌آمد تاثیری بر ساخت و ساز داشته باشد. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ترجیح استفاده از سیمان در شرایط آب و هوایی ایران افزود: برگزاری جلسات متعدد با متخصصان مصالح ساختمانی، انجمن صنفی، کارفرمایان صنعت سیمان، تعدادی از مدیران عامل شرکت‌های سیمان، انجمن صنفی کارفرمایان و ....از وضعیت موجود بخش سیمان در کشور چهره نمایی کرد. معاون وزیر راه و شهرسازی پیشنهادهای ارایه شده برای مزایای استفاده از سیمان به جای فولاد را در ۱۵ بند تشریح کرد و گفت: ظرفیت تولید اسمی سالانه ۸۰ میلیون تن سیمان در کشور، مصرف ۴۷ میلیون تن سیمان تولید شده و بدون درخواست ماندن ۱۷ میلیون تن سیمان تولیدی در سال گذشته، پیش‌بینی مصرف ۴۲ میلیون تن سیمان در سال جاری لزوم چاره اندیشی برای سیمان تولیدی در سال جاری و مازاد باقیمانده مربوط به سال قبل را ایجاد کرده است. مظاهریان با اشاره به اینکه روند وضعیت قبل بدون افزایش قیمت و استفاده نشدن از مازاد سیمان در ساخت و ساز حداقل باعث تعطیلی ۳۰ درصد کارخانجات تولیدی می‌شود ادامه داد: در طول ۴۲ سال گذشته تا سال ۹۱ تولید سیمان روند صعودی داشت. بطوریکه ایران پس از چین بیشترین ظرفیت سازی تولید سیمان را انجام داده است. همچنین استفاده فعالان بخش صنعت سیمان از تسهیلات ارزی با نرخ های ۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ ریال در احداث، توسعه و یا نوسازی کارخانجات و لزوم بازگرداندن مبالغ هزینه شده با نرخ ارز مبادله‌ای در سال جاری، امکان محدود صادرات سیمان، عدم امکان صادرات کلینکر سیمان عملا در خوشبینانه‌ترین حالت فعالیت کارخانجات تولیدی را ۶۰ درصد تخمین می‌زند. وی تاکید کرد: تحریک تقاضا در مصرف سیمان و استفاده از دیپلماسی برای صادرات سیمان و همچنین متوجه‌کردن دولت و شهرداری‌ها به مصرف سیمان و استفاده از ظرفیت‌های موجود با تاکید بر سازه‌ها و ابنیه فنی بتنی از برنامه ‌های وزارت راه و شهرسازی است. مظاهریان گفت: با توجه به مباحث مطرح شده و بررسی‌های صورت گرفته سه گروه راهکار پیشنهاد و طی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی ارایه شد. سه راهکار وزارت راه و شهرسازی برای استفاده از مصالح بتنی به جای فولاد معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح ۳ راهکار کلی به حمایت‌های مالی، فعالیت وزارت راه و شهرسازی در اجرایی‌شدن مصرف سیمان به جای فولاد در پروژه‌های عمرانی و در نهایت فعالیت‌های علمی- ترویجی اشاره کرد و در تشریح حمایت‌های مالی گفت: لیزینگ سیمان از جمله راهکارهای پیشنهاد شده است که بر این مبنا بناهایی که با مصالح غالب بتنی ساخته می‌شوند هزینه‌های خرید سیمان را در پایان عملیات ساختمان و در زمان فروش به کارخانه‌های سیمان پرداخت می‌کنند. مظاهریان در بیان راهکار دوم که در برگیرنده فعالیت‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی برای استفاده از سیمان در پروژه‌های عمرانی است به اقدام مشخص این وزارتخانه و تدوین سیاستگذاری مناسب برای توسعه استفاده از سیمان و فرآورده های بتنی اشاره کرد و ادامه داد: راهکار سوم اقدامات علمی- ترویجی است که در این‌باره نیز ایجاد شهر مصالح، گسترش تحقیقات سیمان و بتن، ترویج بکارگیری مصالح سیمانی با اقداماتی همچون برگزاری مسابقه ها، سمینارها از طریق برنامه‌ریزی برای فرهنگ سازی از برنامه های معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی است. معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری تشکیل دبیرخانه دائمی بتن پس از برگزاری سیمناری با همین موضوع در اسفندماه سال گذشته در استان هرمزگان گفت: آزادسازی و افزایش قیمت سیمان در شرایط موجود به عنوان راه حل سریع در بهبود وضعیت صنعت سیمان موثر خواهد بود. وی در پایان در پاسخ به این پرسش که راهکارهای وزارت راه و شهرسازی برای کاهش گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۵ چیست؟ با توجه به اینکه ایران با تولید و مصرف سیمان سالانه ۶۴ میلیارد تن گاز دی اکسید کربن تولید می‌کند گفت:در مورد پیشنهادهای برون‌رفت از وضع موجود سیمان کشور و با توجه به اینکه هر تن سیمان معادل۸۰۰ کیلوگرم دی اکسیدکربن تولید می‌کند و ایران در اجلاس پاریس تعهد کرده است که تا پایان سال ۲۰۲۵ انتشار گازهای گلخانه‌ای را حداکثر به ۱۲ درصد برساند. با توجه به اینکه بطور تقریبی سالانه ۶۴ میلیاردتن گاز دی اکسیدکربن توسط سیمان ایجاد می شود و از طرفی صنایع مرتبط با سیمان نیز رو به رشد هستند باید برنامه مدونی برای کنترل تولید دی اکسیدکربن کمتر بر اساس اجلاس پاریس تدوین شود.


تاریخ انتشار خبر: 1395/04/27
قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  ... بعدی 

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به قطعات سیمانی پارسیان می باشد.

میزبانی و طراحی شرکت توسط ماستر تجارت هما